| | | | | | | | | |

Eksperiment: Telomeeride pikkust saab meelejõu abil mõjutada.

Meie DNA muutmine on võimalik meelekontrolli
kaudu?

Autor: Bret Stetka, Detsembrer 16, 2014

Uuring näitab, et mediteerivad vähipatsiendid võivad mõjutada nende DNA ülesehitust.

Ühe Kanada grupi ajakirjas Cancer avaldatud uue uuringu tulemused näitavad, et meie vaimne seisund avaldab meile mõõdetavat füüsilist mõju – täpsemalt meie DNA-le.


Juhtiv uurija dr Linda E. Carlson ja tema kolleegid leidsid, et rinnavähiga patsientidel on tugirühma kaasamise ja mindfulness meditatsiooni praktiseerimise tulemused (mindfulness meditatsioon – budistliku meditatsiooni kohandatud vorm, mille käigus praktikud keskenduvad praegustele mõtetele ja tegudele hinnanguteta, ignoreerides mineviku pahameelt ja tulevikumuresid) – on seotud telomeeride pikkusega.


Telomeerid on DNA lõigud, mis katavad meie kromosoome ja aitavad vältida kromosoomide seisukorra halvenemist. Lühenenud telomeerid ei põhjusta teadaolevalt mingit konkreetset haigust otseselt, kuid nad lühenevad vanusega ja on lühemad telomeerid on avastatud vähihaigetel, diabeedihaigetel, südamehaiguste patsientidel ja kõrge stressiga inimestel. Inimestena me soovime, et meie telomeerid oleksid puutumata.


Carlsoni uuringus jagati stressi all kannatanud rinnavähist ellujäänud patsiendid kolme rühma.


Esimene rühm määrati juhuslikult 8-nädalasele vähiraviprogrammile, mis koosnes teadveloleku meditatsioonist ja joogast;


Teine rühm sai kuni 12 nädalat kestnud rühmateraapiat, mille käigus nad jagasid endas olevaid raskeid emotsioone ja kasutasid sotsiaalset tuge;


Kolmas rühm oli kontrollrühm, kes sai vaid 6-tunnise stressijuhtimise kursuse osaliseks.


Kokku lõpetas uuringu 88 naist, kelle verd analüüsiti telomeeride pikkuse osas enne ja pärast uuringualast sekkumist. Telomeeride pikkused nii esimeses kui teises rühmas osalenud osalejatel olid pikemad, kuid telomeeride otsad kontrollrühmades olnud isikutel, kus need olid lühenenud.

Enne seda eksperimenti läbiviidud varasemad sarnased uuringud vihjasid võimalikele seostele.

Dieedi- ja elustiiliguru dr Dean Ornishi juhitud uuring aastast 2008 teatas, et vegantoitumise, stressijuhtimise, aeroobse treeningu ja tugirühmas osalemise kombinatsioon 3 kuu jooksul suurendas eesnäärmevähiga meeste telomeraasi aktiivsust. Kusjuures telomeraas on ensüüm, mis säilitab telomeere, lisades/luues meie kromosoomide otstele DNA-d juurde.


Hiljutised ja kaasaegsemad meditatsiooni käsitlevad uurimused on teavitanud sarnastest leidudest.


Ja kuigi üks neist oli väike ja mitte-randomiseeritud uuring, leiti dr Ornishi poolt juhitud 2013. aasta järeluuringus, milles vaadeldi eesnäärmevähiga patsiente, et elustiili muutused ja elustiili läbiviidud sekkumine on seotud otseselt pikemate telomeeridega.


Meditatsiooni bioloogilised eelised ulatuvad palju kaugemale telomeeride säilitamisest.


Dr Carlsoni varasema töö ja uurimuse käigus leiti, et vähihaigetel on tähelepanelikkuse seisundi loomine ehk kohalolu seisundi loomine (mindfulness) seotud ka stressihormooni kortisooli tervislikuma tasemega ja põletikku soodustavate ühendite vähenemisega kehas.


Veelgi enam, nagu ta märgib, “on tõestatud, et üldiselt terved inimesed, kes osalevad tööpõhises teadveloleku ja stressi vähendamise programmis, toodavad gripi vastu palju kõrgemaid antikehade tiitreid kui kontrollrühmades osalenud. Samuti on tehtud paljulubavat tööd ning saadud paljulubavaid tulemusi, mis on uurinud kohalolu seisundi ja meditatsioonide mõjusid HIV-le ja diabeedi mõjule.”


Varasemad uurimused ja leiud näitavad ka, et kõrge stress suurendab viirusnakkuste, sealhulgas nohu, samuti depressiooni ja südame-veresoonkonna haiguste riski.


Vaimu ja keha terapeutiline potentsiaal on hästi teada.


Biofeedback – mille käigus sensoriga riietatud patsiendid õpivad teadvustama ja kontrollima erinevaid füsioloogilisi funktsioone – on eksisteerinud aastakümneid ning seda kasutatakse valu, peavalu, kõrge vererõhu ja uneprobleemide ning paljude muude seisundite raviks.


Ja loomulikult on olemas ka platseeboefekt, keeruline, kuid väga reaalne psühhobioloogiline
kasutegur, mis saavutatakse pigem patsiendi ootustest ravile kui ravile endale.


Kuigi Carlson on optimistlik ning leiab, et meditatiivsed ja sotsiaalsed lähenemisviisid on vaimsed vahendid parema füüsilise, mitte ainult psühholoogilise heaolu saavutamiseks, kaitseb Carlson õigustatult: “Telomeeri pikkuse säilitamise tähendus selles uuringus pole teada. Siiski arvan, et keeruliste emotsioonide töötlemine on oluline nii emotsionaalse kui ka füüsilise tervise jaoks ning seda saab teha nii grupi toetamise kaudu emotsionaalse väljendusega kui ka mindfulnessmeditatsiooni praktikaga,“ räägib ta.


Carlson mõtleb, kas vaimselt juurdunud telomeersed muutused on pikaajalised oma olemuselt ning kas samad mustrid kehtiksid ka teiste vähivormide ja seisundite puhul ning millised oleksid vaimse sekkumise tagajärjed, kui seda diagnoosimise ja ravi ajal pakutaks.

Kõik küsimused, millele ta loodab vastused saada, on praegu uuritavad.


Harvardi meditsiinikooli 2011. aastal avaldatud raporti kohaselt kasutas 6,3 miljonit ameeriklast tavaarstide nõuandel oma ravis just meelele ja kehale suunatud teraapiaid – üllatavalt suur arv, mis on sellest ajast peale kindlasti kasvanud.


Sellegipoolest ei ole nn „retseptimeditatsioon“ – eriti füüsilise tervise huvides – lääne meditsiinis kaugeltki tavaline.


Ja jääb ebaselgeks, kas säilinud telomeerid pikendavad vähihaigete terviklikku eluiga või jäävad need ainult lühiajaliseks saavutuseks.


Sellegipoolest võime öelda, et stressitaseme vähendamine kromosoomide parema säilimise huvides ja muud võimalikud tervisega seotud eelised näivad olevat järeldused, millest isegi 17. sajandi dualistlik filosoofia on meie praegustest ühiskonna avastustest maha jäänud”.

Pikem inglise keelne originaalartikkel leitav siin: https://www.scientificamerican.com/article/changing-our-dna-through-mindcontrol/

Loe ka Stanfordi Meditsiini artiklit : “Telomeeride pikendamine pöörab tagasi inimese “vanadusega seotud kella” laboris kasvatatud inimrakkude katses, leiab uuring”.

Rakkude jagunemisel ja paljunemisel (DNA transkriptsioonil) väheneb iga korraga telomeeri pikkus. See tähendab, et ühel hetkel telomeer on lühenenud niivõrd palju, et algab raku surm või raku vananemine. Teisisõnu tähendab see vananemist.

Olen loonud telomeeridega tööks ja DNA aktiveerimiseks ühe edasijõudnute praktika.

Audiopraktika keskendub iseenda sisemises ruumis rakutuuma tasandil telomeeride vaatlusele ning läbi oma Vaimu Jõu telomeeride ja DNA aktiveerimisele ühes kindlas kromosoomide paaris – selles kromosoomide paaris, mis vastutab rakkude aja lugemise ja tuvastamise üle.

Similar Posts